Look Up... Erasmus+ youth exchange
12.04.2019

Na naszej stronie mogliście już przeczytać o wymianie młodzieży w ramach programu Erasmus+ realizowany przez nasz klub. Pora na kolejną kolejną garść informacji. Oto węzłowe punkty naszego projektu i kilka spostrzeżeń.

Look Up, Get Up But Never Give Up- skąd nazwa i myśl przewodnia naszego projektu? W życiu codzienny napotykamy przeszkody w realizacji zamierzonych celów. Jednocześnie sport  jak żadna inna dziedzina życia weryfikuje nasze umiejętności jednocześnie ucząc żeby nie poddawać się przy pierwszej napotkanej przeszkodzie. Warto przenieść doświadczenia wyniesione z aktywności sportowej do codziennego życia. Chcemy aby ten sposób myślenia przyświecał nie tylko uczestnikom naszego projektu.

Ludzie. Członkowie stowarzyszeń/ młodzież- w naszym przypadku to członkowie klubu sportowego, ek!py z Porto i Rygi związane są ze szkołami do których uczęszczają członkowie wymiany (ciekawostka w przypadku Rygi jest to odpowiednik szkoły sportowej z dyscypliną wiodącą- hokejem).

Co robiliśmy. Każdy dzień to inne aktywności. Zajęcia na basenie, sali sportowej, gry na świeżym powietrzu. Działamy w  podziałach na grup  mieszane, narodowe ale także jako całość.  Odwiedzamy ulubione miejsce aktywności sportowej mieszkańców zagłębia jezioro Pogoria 3 w Dąbrowie Górniczej. Odwiedzamy też Katowice gdzie zwiedzamy Muzeum Śląskie a sportowych emocji dostarcza ligowy mecz siatkówki w Spodku pomiędzy GKSem Katowice a Jastrzębskim Węglem. Świetnie się przy tym bawiliśmy ale też pokonywaliśmy  bariery i stereotypy poprzez różne formy aktywności i zadań a także poprzez kontakt z ludźmi spoza projektu. 

Czego się nauczyliśmy. Każdy z nas napotyka w życiu codziennym przeszkody.  Mogą być one mniejsze lub większe, mogą dotyczyć każdego aspektu naszego życia. Bariery mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Ważne żebyśmy wiedzieli że możemy je pokonać, należy pamiętać aby ich jednak samemu nie tworzyć. Pokonanie kolejnej długości basenu, kilometra podczas biegu, mobilizacja do aktywności, codzienne małe zwycięstwa zbliżają nas do celu. 

Inspiracja. Olga Góraś- Grudzień- spotkanie z żeglarką z niepełnosprawnością pozwoliło spojrzeć uczestnikom projektu na skale problemów jakie muszą pokonać na swojej drodze niepełnosprawni sportowcy. Łącząc walkę o najwyższe trofea sportowe z pracą zawodową, pomocą dzieciom i młodzieży jest najlepszym przykładem jak ważna jest walka o wyznaczone cele.

Co dalej? Doświadczeniami które zdobyliśmy podczas wykorzystujemy na co dzień. Szczególnie nasz ulubiony sposób aktywności-żeglarstwo uczy cierpliwości i systematycznej pracy.  Jak ważne jest aby nie poddawać się przy najmniejszych porażkach staramy się wpajać młodym adeptom żeglarstwa oraz ich kolegą podczas spotkań w szkołach. A co z żaglem? Używamy go na podczas treningów na wodzie. Uległ też nieznacznym modyfikacją przez najmłodszych podczas spotkań :D

zagiel_3.jpg